تاریخچه‌ی خانه‌ی اتوماتیک

خانه‌ی اتوماتیک تاریخچه‌ی بسیار طولانی دارد و بیش از یک قرن است که به عنوان راه فراری از زندگی معمولی و پر‌زحمت شناخته شده‌است.

به سال ۱۹۰۰ بر می‌گردیم، زمانی که تمیزکردن، تعمیرکردن و آشپزی کردن همه با دست انجام می‌شد.

همانطور که خانه‌ها به مرور زمان به تجهیزات الکترونیکی مجهز شدند، کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلف شروع به ساخت و فروش دستگاه‌های اتوماتیک کردند، دستگاه‌هایی مثل یخچال، آبگرم‌کن، چرخ خیاطی، ماشین ظرف‌شویی، ماشین خشک‌شویی و خصوصا ماشین لباسشویی.

به مرور زمان با پیشرفت تکنولوژی در خانه‌ها‌ی اتوماتیک وسایلی قرار گرفت که توسط تایمرها، سنسورها و در نهایت کامپیوترها به طور اتوماتیک عمل می‌کردند.

زمانی که بحث استفاده‌ی کامپیوتر در خانه‌های اتوماتیک به میان می‌آید، در واقع بحث وجود کامپیوتر در همه‌جا به میان آمده است.

کامپیوترها نه تنها همیشه در زندگی روزانه حضور دارند بلکه به عنوان یک مسئله‌ی کاملا طبیعی پذیرفته شده‌اند و در راه‌اندازی دستگاه‌های مختلف از لپ‌تاپ گرفته تا ماشین لباس‌شویی و عینک به کار می‌روند.

تکنولوژی هوشمند در مقابل تکنولوژی متصل

بین تکنولوژی هوشمند و تکنولوژی متصل تفاوت‌هایی وجود دارد که می‌توانید در ادامه به مطالعه‌ی آن‌ها بپردازید. دستگاه‌های هوشمند محصولاتی هستند که در آن سنسورها، میکروپروسسورها، حافظه‌ی اطلاعات، کنترل کننده‌ها، نرم‌افزارها و سیستم عامل با یکدیگر ترکیب شده اندو یک رابط کاربری پیشرفته با توانایی راه‌اندازی خودکار را به وجود آورده است. دستگاه های هوشمند معمولا به یک شبکه‌ی اینترنتی متصل هستند ولی بدون اینترنت نیز عمل می‌کنند.

دستگاه‌های متصل دارای سنسورها، میکروپروسسورها و کنترل گرهایی هستند که به منظور ارائه‌ی دو هدف با شبکه‌های اینترنتی ارتباط برقرار می کنند. از طرفی این دستگاه‌ها تبادل اطلاعات را در شبکه‌های اینترنتی اجرا می‌کنند تا کنترل و جمع‌آوری اطلاعات انجام شود و از طرفی دیگر به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بعضی از عملکرد‌های آن‌ها‌ توسط یکی از آن محصولات هوشمند در شبکه‌های ارتباطی از راه دور کنترل می‌شوند.

یکی از مهمترین تفاوت‌ها بین این دو محصول این است که دستگاه‌های هوشمند توانایی اجرای چند عملکرد را دارنددر حالی که دستگاه‌های متصل طراحی شده‌اند تا تنها یک وظیفه‌ی خاص را انجام دهند. دستگاه‌های متصل به شما این امکان را می‌دهند تا نحوه‌ی کنترل دستگاه را از طریق اینترنت تعریف و بررسی کنید.

خانه‌های هوشمند در مقابل خانه‌های متصل و خانه‌های اتوماتیک

در خانه‌های متصل، دستگاه‌های متصل و وسایل مختلف به طور کلی به گونه‌ای طراحی شده اند که توسط وسیله‌ای از راه دور کنترل می‌شوند. ولی خانه‌های هوشمند یک قدم فراتر گذاشته‌اند و با به کارگیری یک سیستم هوشمند همه‌ی خانه را به طور یکپارچه کنترل می‌کنند و این کار بدون هیچ هدایتی از طرف انسان اتفاق می‌افتاد.

خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان

در خانه‌های اتوماتیک، یکی از مکان‌هایی که خانه‌ی شما را تحت کنترل قرار می‌دهد ترموستات است، زیرا به وسیله‌ی آن گرما و سرمای خانه‌ی خود را کنترل می‌کنید و این یکی از کاربردهای اساسی خانه‌ی شما است.

زمانی که ترموستات را به یک دستگاه هوشمند تبدیل می‌کنید (مجهز کردن آن به سنسور، کنترل کننده، سیستم عامل همراه با رابط کاربری، چند کاره بودن و خودکار بودن) و سیستم ارتباطی آن را به یک هاب تبدیل می‌کنید، بنابراین این توانایی را به آن داده‌اید که بقیه‌ی محصولات متصل را بررسی و کنترل کند و با آن‌ها ارتباط برقرار کند.

بعد از این شما می‌توانید توسط گوشی تلفن همراه خود با استفاده از اینترنت آن را از راه دور کنترل کنید و یا به ترموستات این امکان را بدهید که عملکردهای خانه‌تان را بدون واردکردن داده‌ای کنترل کند.

تفاوت بین خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان (BMS)

زمانی که شما بتوانید خانه‌ای بسازید که هوشمند باشد، بدین ترتیب شما می‌توانید هر سه گزینه هوشمندی ، متصل و خودکار را داشته باشد. این مسئله به شما بستگی دارد که چقدر تمایل دارید دستگاه‌های متصل در خانه‌تان شروع به فکر کردن کنند و هرروز هوشمندانه وظایف خانه را به طور اتوماتیک انجام دهند.