IFTTT سرویسی است که هم از طریق وبسایت و هم اپلیکیشن موبایل قابل استفاده است. این سرویس رایگان ابتدا در سال 2010 با شعار «بگذارید اینترنت برای شما کار کند» آغاز به کار کرد. این اپلیکیشن از آن زمان تا به امروز تغییر زیادی کرده است. امروزه با IFTTT شما می‌توانید تمامی خدمات و سرویس‌هایی که از اینترنت دریافت می‌کنید را به هم متصل کنید تا تمامی وظایف و خدماتی که به شما ارائه می‌دهند به طور خودکار و بدون نیاز به دخالت شما انجام شوند.

IFTTT در شرایطی استفاده می‌شود که بخواهیم برای عملکرد یک برنامه، ربات، کامپیوتر و… حالتی شرطی و هوشمند ایجاد کنیم. به عبارت دیگر از طریق IFTTT می‌توانید میان اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های مختلف یک زبان مشترک ایجاد کنید تا تمامی آن‌ها قادر باشند با یکدیگر صحبت و ارتباط برقرار کنند. برای مثال اگر در خانه از یکی از ماژولهای هوشمند آسانه استفاده می‌کنید، می‌توانید از طریق IFTTT کاری کنید تا هر بار که فردی در تلگرام به شما رپیامی ارسال کرد چراغ روشن شود. یا هر بار که یکی از کاربران برای پست‌های وبسایتتان نظری ارسال کرد به طور خودکار یک ایمیل برایش ارسال شود. IFTTT در حال حاضر بیش از 360 سرویس و دستگاه مختلف از فیسبوک گرفته تا جارو برقی‌های رباتیک را پشتیبانی می‌کند.

 اپلیکیشن IFTTT از تعداد بسیار زیادی اپلت تشکیل شده است.  اپلت‌ها مهمترین جزء سرویس IFTTT به شمار می‌آیند. با استفاده از آن‌ها می‌توان کاری کرد تا بسیاری از خدمات اینترنتی بدون دخالت ما و به طور خودکار انجام شوند، در نتیجه هر فرد می‌تواند با کمک آن‌ها و اتصال سرویس‌های مختلف به یکدیگر به مقدار زیادی در وقت خود صرفه جویی کند. 

اپلت‌ها دستور العمل‌هایی هستند که در صورت فراهم آمدن برخی شرایط خاص در یک سرویس یا دستگاه، به طور خودکار یک عمل به خصوص در سرویس یا دستگاه دیگر را اجرا می‌کنند. یک اپلت با اتصال دو یا چند اپلیکیشن یا دستگاه به یکدیگر امکان انجام فعالیت‌ها و کارهای جدیدی را برایتان فراهم می‌کند که آن دستگاه یا اپلیکیشن پیشتر قادر به انجامش نبود.

IFTTT می تواند ابزاری عالی برای بهبود پروژه اتوماسیون خانگی شما باشد . چند مثال که با تلفیق IFTTT با پلتفرم آسانه قادر به ایجاد آن ها باشید.

کولر گازی را از طریق پیام متنی روشن کنید: از طریق اینترنت می توانید به سیستم اتوماسیون خانگی خود دسترسی پیدا کنید اما اگر در جایی که هستید به اینترنت دسترسی ندارید چه می کنید؟ شما همیشه می توانید پیام متنی ارسال کنید.

هنگامی که یک اتفاق در خانه می افتد با تلفن همراه خود تماس بگیرید: برخی از رویدادها بلافاصله به توجه شما احتیاج دارند. در صورت وجود نشتی گاز به راحتی می توانید قانونی ایجاد کنید تا با تلفن همراهتان تماس بگیرید.

چراغ ها را هنگام غروب آفتاب روشن کنید: چراغ های اتاق نشیمن را هر روز هنگام غروب آفتاب روشن کنید.

در صورت پیش بینی باران سیستم آبیاری را خاموش کنید: در صورت انتظار بارندگی در مصرف آب صرفه جویی کنید.

رویدادهای راه اندازی بر اساس تقویم google: این گزینه بسیار کاربر پسند برای محرک های مبتنی بر زمان است.